Her Şeyden Önce Kalite, İstikrar ve GüvenTarihçemiz

Sarıoğlu Denizciliğin kurucusu M. Tahir SARIOĞLU Yüksek Denizcilik okulunu 1974 yılında bitirmiştir. Zabit olarak başladığı deniz hizmetini Türk ve yabancı bayraklı gemilerde ikinci kaptan, kaptan, çeşitli limanlarda ve Türk Boğazlarında kılavuz kaptan olarak sürdürmüştür..

Denizciliğin her alanına ilgi duyan M. Tahir SARIOĞLU denizde çalışırken tasarladığı projelerini bir bir gerçekleştirmek için sektörün kara bölümüne geçmiş, ama bir gün bile denizden ayrı kalmadan; batık çıkartma, operasyon Müdürlüğü, acenta müdürlüğü ve işletme müdürlüğü gibi çeşitli, görevler üstlenmiş, bu arada, işin pratiği ve teorisini birleştirmek amacı ile Deniz İşletmeciliği alanında yüksek lisans programını tamamlamıştır.

Bu deneyimler ve bilgi birikimleri sonucu, Aralık 1995 yılında, kendi işletmesini,SARIOĞLU Denizcilik ve Turizm Ltd.Şti.’ni kurmuştur. Kısa sürede bu şirkete yeni şirketler ve yeni faliyet alanları eklenerek; bugün armatörlük, gemi işletmeciliği, acentelik, brokerlik, gemi kiralama, gözetim ve sorvey hizmetleri vs. gibi denizcilik faliyetlerini içine alan bir şirketler gurubu olarak sektörde yer almaktadır.

Şirket Profilimiz

Sarıoğlu Denizcilik; armatörlük , gemi işletmeciliği ve acentalık başta olmak üzere denizcilik sektörünün çeşitli alanlarında iddialı, farklı bakışı ve hedefleri olan bir işletme.

1995 yılında kurulan bu işletmeye göre; deniz sadece ticaret ve taşımacılığın yapıldığı bir yer değil. Deniz onlara göre; ticari fonksiyonlarından öte bir anlam ifade eder. Deniz bir yaşam alanını, hayata bakış tarzını ve kültürünü ifade eder.

İşletme açısından, denizcilik faaliyetleri asla günü birlik ve sadece ticari hedefler içeren bir uğraş değil. Denizcilik ticari hedefler yanında, daha, iyiyi ve daha güzeli yaratma çabası. Herşeyin insan için ve insana göre olduğu, herşeyin insanca yapıldığı bir iş.

Yaklaşık 13 yıl önce, sektöre acentalık adımını atan işletme, faaliyet alanına sırası ile gemi işletmeciliği, armatörlük, teknik ve ticari danışmanlık, yat işletmeciliği, brokerlik, sigortacılık ve muhtelif survey hizmetlerini ekleyerek (ICGB International Cargo Gear Bureau Inc. USA temsilciliği) ekleyerek günümüze gelmiştir.


Vizyonumuz & Misyonumuz

Bizler denizi yaşam alanı olarak görüyor ve şirket olarak, armatörlük, gemi işletmeciliği ve acentalık başta olmak üzere denizcilik sektörünün her alanında üstün kalitede hizmet sunuyoruz. Ancak, bize göre deniz, ticaret ve taşımacılıktan öte bir anlam ifade ediyor.

Şirketimiz için denizcilik faaliyetleri, asla günü birlik ve sadece ticari hedefler içeren faaliyetler değildir. Tüm denizcilik faaliyetlerimizin öznesi insandır. Her şey insan için, her şey insana göre.

Denizcilik faaliyetlerimiz, istikrar içinde büyümeyi, ancak bu hedefe ulaşırken insana, emeğe, hizmet sunduğumuz ve hizmet aldığımız her kesime saygı ilkesi ile, “denizin normal rizikoları” dışında herhangi bir risk almadan, can ve mal güvenliğini koruyan, deniz ve çevre bilincini yükselten, denizleri ve tüm çevreyi gelecek kuşaklara temiz olarak sunabilmeyi hedefleyen bir anlayış içinde sürdürülmektedir.

Genel olarak bilim ve teknolojideki gelişmeleri, özel olarak denizcilik alanındaki tüm yeni gelişmeleri yakından izlemek, şirket çalışmalarımızda ve gemilerimizde bu teknolojiden yararlanmak, gençliğin enerjisi ve dinamizmini ile deneyimleri bir potada eriterek geleceğe istikrar ve güvenle bakmayı hedeflemekteyiz.

Bu kapsamda, şirketimiz denizcilik sektörünün her alanında, bugün olduğu gibi, gelecekte de hizmet sunacaktır. İstikrarlı büyüme hedefimiz hep var olacaktır, ancak bu hedeflere ulaşırken, hiçbir şekilde ticari kaygılar, üstün kalite ve güvenlik anlayışımız ile deniz ve çevre bilincimizin önüne geçmeyecektir.

Sarıoğlu olarak, şirketimiz ve gemilerimizle her zaman “ilk”leri gerçekleştiren, gençler için teorik bilgi ve pratiğin birleşeceği ikinci bir okul, ofis ve deniz personeli için ise "ilk müdürlük", "ilk zabitlik", hatta "ilk kaptanlık ve baş mühendislik" görevlerini üstlenen bir rehber olmaktan vazgeçmeyecek ve bunlardan insanî/meslekî uyum yakaladıklarımızla yola hep birlikte devam edeceğiz.